Slatina

„V okamžiku, kdy se bolest kloubů, svalstva a zad či únava zapisuje nepříjemně do vašeho každodenního života, přichází ke slovu lázeňská léčba. Lékaři a terapeuti hotelu OLYMPIA **** umí efektivně využít balneoterapii, v našem případě přírodní léčebnou slatinou ze západočeského lázeňského trojúhelníku. Tímto jsme unikátní!“

Slatina proti zdravotním obtížím

V lázeňství se slatina, která patří do skupiny tzv. peloidů, již po staletí využívá pro zábaly při termoterapii (metodě, která aplikuje teplo na organismus) chronických revmatických onemocnění a chorobách pohybového aparátu. Používání peloidů sahá nejen do dob starého Řecka a Říma, ale až do starého Egypta. V Evropě se objevují zmínky o léčbě peloidy od 16. století. Léčivými účinky slatiny se lidé těšili již v 18. století – první zpráva pochází z roku 1793 ze Švédska, poté se slatinné lázně rozšířily přes Německo na naše území.

Zpracováním sírnoželezité slatiny vzniká materiál, který je pro lidské tělo velmi prospěšný. Slatina kromě chemického působení předává teplo do lidského organizmu postupně a účinek tepla je tak větší než u běžné koupelové procedury.

Slatina se využívá v léčbě:

  • degenerativních kloubních nemocí a nervových nemocí
  • degenerativních procesů páteře a při léčbě pohybového aparátu
  • chorob trávicího traktu,
  • chronických gynekologických zánětů, 
  • chronických chorob močových cest.

Další blahodárné vlastnosti slatiny vyplývají z jejího chemického složení. Slatina má vysoký obsah huminových kyselin – přírodních organických látek vznikajících rozkladem převážně rostlinných zbytků, které se chovají jako přírodní antibiotika, a její nízké pH má také výrazný antibakteriální účinek.

Jak se tvoří slatina?

Peloidy, mezi které se řadí slatina, jsou vždy soustavou složenou z pevné, kapalné a plynné fáze, procedury z nich připravované by měly být bez plynné fáze. Sirno-železitá slatina používaná v hotelu OLYMPIA **** vznikala po staletí z rákosin, orobince, ostřic a dalších vlhkomilných rostlin v prostředí prosyceném minerálními vodami. Tyto vody s obsahem hydrogenuhličitanu-sodno-vápenatého vytvořily vhodné prostředí pro tvorbu pyritu (velmi hojný minerál a důležitá železná ruda) v organické hmotě.

Jak a kde účinkuje slatina?

Při začátku slatinného zábalu dostává klient větší tepelný náraz než např. v teplé vodní koupeli, ale jakmile se obalová vrstva (cca 5-10 cm) kolem těla klienta ustálí, klesne teplota slatinného zábalu na kůži a velmi dobře se snáší. Má-li být počet teplotních nárazů omezen na minimum, nesmí se klient ve slatinném zábalu příliš pohybovat. Proto je v praxi lépe začínat se slatinnými procedurami o nižší teplotě a podle reakce organizmu teplotu dalších procedur zvyšovat. Další účinek slatiny kromě tepelného je mechanický a chemický.

Během ustalování chemické rovnováhy dochází k vylučování vícemocných kationtů ve formě síranů. Tento proces je provázen snížením pH potu u pacienta. Působení slatinných procedur má pozitivní vliv na prokrvení organizmu, tlumí bolest, organizmus při nich vstřebává léčivé látky a současně způsobuje také uvolnění hladkého svalstva. Slatinné zábaly by však neměly být předepisovány klientovi, který má kardiovaskulární problémy. Vliv tepla a tlaku slatiny by mu totiž nemusel prospět. Pro pacienty s kardiovaskulární zátěží jsou vhodné částečné slatinné zábaly, předpis procedury záleží vždy na ošetřujícím lázeňském lékaři.

Jak se slatina dostane až ke klientům?

Příprava slatiny k lázeňským účelům je velmi náročná. Slatina se těží v ložisku pomocí bagrů, poté se na ložisku navrší do homole ke „zrání“. Měsíc po těžbě se provádí odběr natěžené slatiny k rozboru v referenční laboratoři. Následně se natěžená surovina převáží dle potřeby do mechanizované skládky, kde je uchovávána v krytém skladu a provzdušňována. Slatina se pro přípravu ke koupelím a zábalům drtí ve speciálním drtiči, následně se prosívá, aby se odstranily větší kousky větviček eventuálně kamínků, a teprve potom se může použít k přípravě slatinného zábalu. Směs na zábaly se připravuje v nerezovém dvouplášťovém mísícím zařízení, kde se slatina míchá s vodou na zábalovou konzistenci a zahřívá se na teplotu 45°C.

Kouzlo slatinných zábalů

Nejčastějšími podobami využití slatiny v lázeňství jsou zábaly. Aby ale slatina měla ten správný účinek, musí být nejdříve správně zpracována.

Přírodní slatinné zábaly jsou jednou z nejuznávanějších forem tepelné terapie, při které dochází k uvolnění svalových kontrakcí a příjemné relaxaci celého těla. Slatina obsahuje velké množství organických a minerálních látek, které se za pomoci tepelné podpory dostávají do našeho těla, působí protizánětlivě, antibakteriálně, regeneračně a mají rovněž blahodárný vliv na pokožku.

Unikátní procedury se slatinou:

×
Cs Česky En English De Deutsch Ru По-Русски
×
Zjistěte cenu on-line